demo 1 demo 3 Infinity

Jak wybrać dobrego notariusza

Usługi notariusza są niezbędne w sporządzaniu aktów notarialnych dotyczących sprzedaży/kupna nieruchomości, lub niepodważalnego testamentu. Wybór odpowiedniego urzędnika nie jest jednak łatwy, gdyż nie każdy notariusz jest dobrym fachowcem. 

O wyborze notariusza często decyduje lokalizacja jego biura. Wszystkich formalności dokonuje się w kancelarii, dlatego warto zadbać o to, żeby znajdowała się w niedalekiej odległości od miejsca zamieszkania, wówczas dojazd do lokalizacji będzie komfortowy i tani. Należy również pamiętać, że tani notariusz to niekoniecznie zły fachowiec. O umiejętnościach urzędnika decyduje przede wszystkim jego doświadczenie oraz wykształcenie, na które szczególnie warto zwracać uwagę. 

Dobry notariusz powinien wyróżniać się odpowiednim podejściem do klienta. Jego zadaniem jest wytłumaczenie w jasny sposób tego, jak postępować w trakcie prowadzenia sprawy. Powinien także poinformować, jakie dokumenty należy dostarczyć, aby wszystkie formalności były łatwe do zrozumienia nawet dla osób, które nie znają prawa i nigdy nie miały do czynienia z pracą z notariuszem. 

Zaufanie to również istotna cecha, jaką powinien odznaczać się dobry notariusz. Osoba, która wyróżnia się profesjonalnym podejściem i szczerym nastawieniem do klienta stanowi gwarancję, że wszystko przebiegnie szybko i bezproblemowo. O jakości usług notariusza mogą świadczyć także opinie byłych klientów. Czasami nie są miarodajne, jednak w większości mogą bardzo dobrze poświadczyć o sposobie pracy biura notarialnego. Najlepiej jeśli wśród opiniodawców znajdują się znajomi, gdyż można mieć pewność, że ich opinia będzie szczera i prawdziwa. Uzyskane informacje mogą okazać się niezwykle cenne i z pewnością pomocne w wyborze odpowiedniego notariusza.